Mandaly
1. 4. 2024
Co je mandala a odkud pochází? Slova mandala znamená v sanskrtu kruh. Kruhová forma je také u mandal nejběžnější, mohou však mít jakýkoliv tvar. V náboženském kontextu se s mandalami setkáváme zejména v hinduismu a budhismu. Nelze ale říci, že kruhové formy se symetrickými tvary by byly typické pouze pro tato náboženství a filozofie. Mandaly pomáhaly a pomáhají lidem vyjádřit symbolický vztah mezi vesmírem a duchem.
V průběhu staletí najdeme v různých kulturách po celém světě symboly kruhu obsahujícího symetrické tvary. Obsahově jsou tyto symboly totožné - hlubší spojení se sebou samým a vesmírem / Bohem. Jejich původ můžeme vystopovat v přírodě – v kruhových symetrických tvarech květin či letokruzích stromů. V současné době jsou mandaly oblíbeným symbolem meditace. Počátky používání mandal v západní psychologii jsou spojeny se švýcarským psychiatrem a psychoterapeutem Carlem Gustavem Jungem. Jung používal mandaly pro svou vlastní duchovní cestu i při práci s pacienty. Cílem bylo nalezení celistvosti a nastartování hojivého procesu duše. Jung využíval tvůrčí postupy pro terapeutické účely.
Můžeme využívat již hotové mandaly, což je vhodné pro začátečníky, nebo pro ty, kteří zažívají pocity nejistoty či ještě nenašli důvěru ve vlastní schopnosti. Předtištěná mandala, poskytuje hranice bezpečí pro vlastní tvorbu a oblast meditace. Můžeme se také více soustředit na experimentování s barvami, protože tvary jsou již dané. Nic nám ale nebrání mandalu dotvořit podle své nálady, intuice nebo estetického cítění. Podstatná je radost z tvorby, zklidnění toku vlastních myšlenek, odpoutání se od rušivých vlivů, zapomenutí na vlastní starosti, bolest či trápení.
Pokud mandalu sami vytváříme, máme již více odvahy a můžeme také experimentovat s tvary, ne pouze s barvou. Fantazii se meze nekladou a neexistuje „správná“ a „špatná“ cesta. Vše je na intuici tvůrce.
Zpravidla potřebujeme čtvrtku či list papíru, pravítko, úhloměr, kružítko, tužku, gumu, pastelky, zvýrazňovače, popisovače, vodové či temperové nebo akrylové barvy. Mandala může být také trojrozměrná, můžeme využít modelínu, písek, přírodní materiály – vše je na rozhodnutí tvůrce.
Práce s mandalou je cesta, která může tvůrce dovést k jiným cílům, než které zamýšlel a důležitá je meditace v průběhu tvorby a reflexe po dokončení díla. Tak lépe porozumíme sami sobě. V tom nám může pomoci vhodně volená hudba k soustředění a ztišení mysli.
Příjemnou cestu :-)
Děkuji autorce KaylinArt z Pixabay