Zentangle
Co je vlastně zentangle?
Můžeme říci, že je to abstraktní kresba vytvořená pomocí opakujících se vzorů. Obvykle je strukturovaná do určitého tvaru. Velikost celého obrázku a jeho částí si můžete uzpůsobit podle svých schopností, použitých barev, pastelek, tužek nebo per a časových možností. Pamatujte, že důležitá je cesta k výtvoru, ne výtvor samotný. Můžete malovat i na počítači, například v nástrojích pdf či ve funkci Annotate na Zoomu či jiných platformách.
Z jakých tvarů se zentagle skládá?
Nepravidelná linka -je to náhodná čára nakreslená tužkou, která rozdělí větší celek na menší a vytváří plochu, v níž kreslíte své vzory.
Tangle - vzor, který si vyberete pro vyplnění vymezené plochy. V angličtině znamená slovo "tangle" zamotat, smotat, pomotat, poplést. Při tvorbě umění Zentangle vlastně zamotáváme či smotáváme klubko.
Jak na to?
1. Nejprve použijeme čtverečkovaný papír, na který si navrhneme různé vzory, které použijeme na vyplnění prostoru budoucího obrázku. Mohou to být primární symboly (kruh, spirála, hranatá spirála, miska, oblouk, ležatá osmička, trojúhelník, kříž, čtverec, obdélník), nebo jiné tvary, které se Vám líbí či Vás nějakým způsobem oslovují. Mohou to být i sezónní motivy. Tak si nejprve vyzkoušíme, které vzory se nám nejlépe kreslí či malují a kolik času na ně potřebujeme. Na oficiální stránce Zentangle či v kurzech zentanglu se můžete naučit základní tangly (vzory), které lze pak dále upravovat, kombinovat či modifikovat. Fantazii se meze nekladou.
2. Na další stránku čtverečkovaného papíru či skicáku navrhneme různé tvary, které bychom mohli použít jako obrys nebo rám pro náš zentangle. Může to být cokoliv :-).
3. Jakmile se rozhodneme pro ten správný tvar, nakreslíme ho tužkou na papír, čtvrtku nebo plátno. Základní zentanglové dlaždice (papírové tvary) mají rozměr cca 9 x 9 cm, pro děti mohou být větší. Jsou však i menší, cca 3,5 x 3,5 cm, rovnoramenný trojúhelník velikosti cca 9 x 9 x 9 cm a jeho menší verse s velikostí strany cca 3,5 cm. Rohy všech dlaždic jsou zaoblené.
4. Prostor obrazce rozdělíme několika nepravidelnými čarami a různé části. Částí může být libovolný počet.
5. Nyní vyplníme svůj zentangle vybranými vzory. Můžeme kombinovat různé barvy, síly a tvrdost tužek, pastelek či intenzitu a odstín barev.I barva podkladových dlaždic může být různá.
6. Po dokončení obrazce můžeme vyznačit obrysy jednotlivých částí pastelkou, tenkým fixem či tenkým štětcem.
Samozřejmě můžete použít již vytvořené vzory a uplatnit svou kreativitu jejich vybarvováním či přetvářením. Stejně to můžete udělat i na počítači - po dokončení je dobré si obrázek z počítače vyfotografovat, aby jste měli památku a viděli svou cestu v čase, pokud si vedete deník.
Oficiální stránku Zentagle lze nalézt na internetu