Jaká jména byla oblíbená v Čechách v minulosti
Jaká jména byla oblíbená v Čechách v minulosti
Od 15. do 19. století se v českých zemích používala jména, která často vycházela z křesťanské tradice. Vliv měla především katolická církev, proto byla oblíbená jména svatých, která se často dávala podle patronů a světců uctívaných v daném regionu. Mezi nejběžnější mužská jména patřil Jan, Václav, Jiří, Matěj a Jakub. Z ženských jmen byly populární Anna, Marie, Kateřina, Alžběta a Barbora.
Kromě křesťanských jmen se v lidových vrstvách uchovávala i staročeská jména jako Bořivoj, Zdislava, Jaroslav nebo Libuše. Některá z těchto jmen získala znovu popularitu v době národního obrození v 19. století, kdy se Češi snažili obnovit svůj jazyk a kulturu.
V češtině se často používaly i používají zdrobněliny a domácké podoby jmen. Jméno Jan se měnilo na Honza či Jeník, Marie na Marušku nebo Máří, Františkovi říkáme Franta, Josef je Pepa a Václav je Vašek nebo Véna.
Příjmení se začala ustalovat až v 18. století, kdy je nařídila Marie Terezie, a často vycházela právě z těchto domáckých podob jmen (Janíček), míst původu (Hradišťský) nebo povolání (Tesař) či podoby (Dlouhý) nebo vlastností osob (Vzteklý).
Cvičení: Doplňte chybějící slova
-
V minulosti měla velký vliv na výběr jmen ____________ církev.
-
Mezi nejčastější mužská jména patřil ____________, Václav a Jiří.
-
Staročeská jména se znovu objevila během ____________ obrození.
-
Zdrobnělina jména Marie je ____________.
-
Příjmení se začala ustalovat v době vlády ____________ Terezie.