Stará česká povolání
Staré české profese
Dnes máme mnoho moderních povolání, ale dříve lidé pracovali v úplně jiných profesích. Některé z nich už dnes neexistují, jiné se změnily.
Například kovář byl velmi důležitý řemeslník. Pracoval s kovem a vyráběl podkovy pro koně, zámky nebo meče. Mlynář vlastnil mlýn a mlel obilí na mouku. Každá vesnice měla také ševce, který šil a opravoval boty.
Velmi známé bylo povolání formana. Forman jezdil s koňským povozem a vozil zboží nebo lidi na dlouhé vzdálenosti. Další tradiční povolání bylo kat – vykonával tresty a popravy. Tato práce byla velmi nepopulární a kata se lidé báli.
Ženy často pracovaly jako bylinkářky, které sbíraly léčivé rostliny a pomáhaly nemocným. Ve městech byl také lampář, který každý večer zapaloval pouliční lampy.
Další zajímavé povolání měl a má hajný, který se staral o lesy a jejich zvěř a chránil je před pytláky. Pradlena prala v neckách na valše prádlo. Kominík čistil a čistí komíny, aby v domech nehořelo. Mimochodem, když potkáte na ulici kominíka a chytíte se přitom za nějaký knoflík na svém oblečení, budete mít určitě štěstí :-).
Zvláštní postavení měl mušketýr. Mušketýři byli elitní vojáci, kteří sloužili jako osobní stráž panovníků a šlechty. Byli vyzbrojeni mušketami a chránili hrady a zámky.
Dnes už tato povolání téměř neexistují, ale některá z nich můžeme vidět na historických slavnostech nebo ve skanzenech.
Cvičení: Spojte slova s jejich definicemi
Přiřaďte správné definice k povoláním z textu.
-
Kovář
-
Mlynář
-
Švec
-
Forman
-
Kat
-
Bylinkářka
-
Lampář
-
Hajný
-
Pradlena
-
Kominík
-
Mušketýr
a) Jezdil s koňským povozem.
b) Zabýval se popravami.
c) Zapaloval večer pouliční lampy.
d) Pracoval s kovy a vyráběl podkovy.
e) Znal léčivé rostliny a pomáhal nemocným.
f) Mlel obilí na mouku.
g) Šil a opravoval boty.
h) Prala prádlo.
j) Čistil komíny, aby nedošlo k požáru.
k) Střežil lesy a chránil je před pytláky.
l) Elitní voják, který chránil panovníky a zámky.